Technikę cięcia plazmowego CNC definiuje się jako proces obróbki metalu, polegający na jego topieniu i usunięciu z obszaru cięcia. Ten proces realizowany jest za pomocą specjalnie wygenerowanego łuku plazmowego, napędzanego dużą energią kinetyczną. Kluczowe jest utrzymanie tego jarzącego się łuku między materiałem do przecięcia a nietopliwą elektrodą. Przepływający przez łuk elektryczny strumień sprężonego powietrza powoduje jonizację i skupia wysoką moc.
W trakcie procedury cięcia plazmowego CNC arkuszy metali, materiał ulega topnieniu, a następnie jest wydmuchiwany z obszaru cięcia. Realizacja takiego procesu jest możliwa dzięki zastosowaniu technologii cięcia z wykorzystaniem ekstremalnych temperatur w jądrze łuku plazmowego oraz dużej prędkości strumienia.
Cięcie plazmowe CNC jest niezmiernie wszechstronną techniką obróbki, co umożliwia jej stosowanie z różnorodnymi materiałami. Najczęściej korzysta się z niej przy pracy z materiałami przewodzącymi prąd, takimi jak aluminium, stal czarna czy stal nierdzewna.
Istnieje również możliwość zastosowania cięcia plazmowego CNC do obróbki takich materiałów jak blachy, siatki, rury czy kształtowniki. Ważne jest, że urządzenia do cięcia plazmowego CNC radzą sobie nawet z materiałami zanieczyszczonymi, pokrytymi farbą czy zardzewiałymi.
Za pomocą tej technologii jesteśmy w stanie wytworzyć szeroki zakres detali.